טיפול רגשי במים - הפגת דיכאון, חרדה, לחץ ועוד

טיפול רגשי במים - הפגת דיכאון, חרדה, לחץ ועוד
האם מים חמים או קרים יכולים לשנות את מצב הרוח שלנו? התשובה קרובה אלינו יותר משנדמה. פשוט דמיינו את עצמכם שוכבים באמבט מים חמים, עם עיניים עצומות וגוף רפוי. תענוג אמיתי שמרגיע את כל מערכות הגוף והנפש.

פסיכולוגים באוניברסיטת ייל מצאו שאנשים בודדים נוטים לעשות מקלחות חמות, ארוכות יותר מהרגיל. חום המים משמש כתחליף לחום אנושי, ומאשש את ההשערה שחום פיזי של ממש חיוני להרגשה טובה. חום פיזי מנחם, פשוטו כמשמעו, ויש לו אפקט נוסף של ריכוך רגשות שליליים.

כאן המקום לציין שהשפעת המים חורגת מעבר לטמפרטורה שלהם בלבד. למים יש תכונות נוספות שמשפיעות הן על הגוף והן על הנפש - ציפה, לחץ הידרוסטטי, צמיגות ועוד. כמו כן מים גועשים (בבריכה, בים ובמקלחת) מייצרים יונים שליליים, האחראים למצב רוח טוב.

עם כל היתרונות הללו, אין פלא שמים משמשים כטיפול יעיל במגוון רחב של בעיות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות. למרות שתחום ההידרותרפיה נוסד באופן רשמי בארצות הברית רק בשנות ה-80 של המאה ה-20, טיפול במים קיים הלכה למעשה כבר אלפי שנים, מאז ימי יוון העתיקה לפחות.

סוגי טיפולים רגשיים באמצעות מים

באופן כללי ניתן לחלק את הטיפול במים לשני סוגים עיקריים - הידרותרפיה אקטיבית לצד הידרותרפיה פסיבית. בסוג הטיפול הראשון המטופל נדרש לבצע פעולות כאלה ואחרות במים, ובסוג הטיפול השני המטופל בדרך כלל צף על המים באופן פסיבי, וגופו מופעל על ידי המדריך. דוגמה יפה לטיפול מים פסיבי הוא ואטסו (Watsu), בו המטופל מעורסל בזרועות המטפל.

הידרותרפיה משתמשת בתגובות הטבעיות שלנו לסביבה מימית, כדי לחולל שינויים רגשיים, פסיכולוגיים ופיזיולוגיים. לדוגמה, טבילה במים מפחיתה את רמות הורמוני הלחץ בגוף (וביניהם קורטיזול). כמו כן מים מסייעים לאזן את רמות הסרוטונין במוח, הנוירוטרנסמיטור שאחראי על תחושה טובה.

ייצוב המצב הרגשי

השהייה במים מפחיתה כמעט אוטומטית את מנגנון "הילחם או ברח" שטבוע בכולנו. פועל יוצא מכך הוא שניתן להרגיע את כלל מערכות הגוף בצורה יחסית מהירה ואפקטיבית. השרירים נעשים רפויים, מנגנוני ההגנה העובדים-תמידית יורדים לרגע קט ומתאפשר להפחית מתחים, חרדות, דיכאונות ועוד.

לאור כל זאת אין פלא שמים משמשים גם לטיפול ב-ADHD, באנשים על הספקטרום האוטיסטי (שחלקם הגדול מתקשה בוויסות רגשי) ועוד. המים החמים עוטפים אותנו כמו רחם, ומשרים עלינו רוגע טבעי. על זה תוסיפו כמובן את הטיפול המילולי הנלווה שמגיע מהמדריך הצמוד, והנה לכם טיפול אפקטיבי טבעי לחלוטין, ללא תרופות או הליכים רפואיים אחרים.

טיפול רגשי במים מתאים הן לילדים ונוער והן למבוגרים, הסובלים מבעיות של חרדה, דיכאון, טראומה, משברים שונים (שכול, אובדן, מחלה קשה), לחץ נפשי ועוד. במספר מחקרים שבוצעו בתחילת שנות האלפיים, נתגלה שטיפול באמצעות מים לא פחות יעיל מאשר טיפול בחרדה באמצעות תרופות. וכל זה בלי תופעות לוואי ובלי התמכרויות מיותרות.

בשלב זה חשוב לציין שעל אף שהמים הם אמצעי טיפולי מצוין, הם לא תרופת קסם בנוסח "זבנג וגמרנו". כדי להגיע לתוצאות הרצויות יש להתמיד בטיפולים, ולהגיע באופן קבוע לסדרת הטיפולים שנקבעה על ידי ההידרותרפיסט שלכם.

מרכז שי במים פועל ברישיון משרד הבריאות, ומציע טיפולי מים בהדרכת הידרותרפיסטים ותיקים ומוסמכים בלבד. המרכז הוקם ומנוהל על ידי שי דננברג, הידרותרפיסט בעל יותר מ-18 שנות ניסיון.