הידרותרפיה לתינוקות ופעוטות

הידרותרפיה לתינוקות ופעוטות
התפתחות מוטורית, קוגניטיבית, נוירולוגית והתנהגותית, מתרחשת בקצב מואץ בעיקר בשנה הראשונה לחיים. כאשר יש חשד לעיכוב כלשהו, מומלץ מאוד לפנות לרופא המשפחה או לרופא מומחה לקבלת חוות דעת. לעיתים קרובות הפעוט יצטרך טיפול פיזיותרפי ו/או טיפולים הידרותרפיים.

בניגוד לשיעורי שחייה רגילים לתינוקות, הידרותרפיה לפעוטות מיועדת לתת מענה למצבים נקודתיים כגון איחור או עיכוב בהתפתחות החזויה לפעוט. שיעורי השחייה הטיפולית נעשים יחד עם ההורה ובלוויית מדריך צמוד, בדגש על נקודות חשובות כגון הקשר בין ההורה לפעוט, הסתגלות לסביבה מימית, חיזוק היכולות המוטוריות ועוד. כל זאת תוך הקפדה על הנאה ומשחק, הן עבור הורה והן עבור התינוק.

סימנים מקדימים לאיחור בהתפתחות התינוק

קודם כל כדאי לזכור שלכל תינוק יש את קצב ההתפתחות שלו/ה, ולא צריך לפחד מכל חריגה קטנה מהסקאלה הממוצעת. בסופו של דבר, רוב התינוקות יגיעו להישגים ההתפתחותיים הדרושים, בקצב שלהם.


איך בכל זאת תדעו האם התינוק שלכם מתעכב בהתפתחותו?
מעבר לבדיקות השגרתיות, כדאי לשים לב למספר סימנים מקדימים:

יישור מרפקים אמור להתרחש בזמן שכיבה על הבטן בסביבות גיל 8 חודשים - זהו תנאי ראשון להמשך ההתפתחות, כגון זחילה על הגחון, זחילה על שש וכן ישיבה.

התהפכות לשני הצדדים אמורה להתרחש גם היא בסביבות גיל 8 חודשים - במידה שזה לא קורה, יש לגשת לרופא לבדיקה.

עד גיל שנה התינוק אמור לזחול - אם זה אינו המצב, יש לגשת לרופא המטפל או לרופא מומחה בתחום התפתחות הילד.

פעוט בן שנה וחצי ומעלה שעדיין לא הולך - לא סיבה לדאגה גדולה, אבל כן סיבה לבדיקה.

תרגילי הידרותרפיה לפעוטות

במידה שאובחן אצל התינוק איחור התפתחותי כזה או אחר, טיפול פיזיותרפי בהחלט יסייע לתקן את המצב. הסיבות יכולות להיות רבות - החל מטונוס שרירים נמוך או גבוה מדי, המשך בבעיות נשימתיות, מנח ראש לא תקין (טורטיקוליס) ועוד.

בכל מקרה יש להצטייד בהפניה מהרופא, בין אם מדובר בפיזיותרפיה ובין אם בהידרותרפיה. כמו כן בדרך כלל יהיה גם החזר כלשהו מקופת החולים שלכם (יש לבדוק זאת מראש).

תרגילי מים לתינוקות נעשים בבריכה מחוממת, מוגנת ובטוחה לשימוש. המים בבריכה הטיפולית חייבים לעמוד בסטנדרטים מחמירים של ניקיון וחיטוי; וזאת כדי שיוכלו לשמש גם תינוקות, שמערכת החיסון שלהם עדיין אינה מפותחת במלואה.


במהלך כל שיעור התינוק מלווה בהורה ובהידרותרפיסט מוסמך, הנותן הנחיות כיצד להפעיל את הפעוט במים. הנה כמה דוגמאות לתרגילים בסיסיים לתינוקות ופעוטות:

טיפוס על אדן / דופן הבריכה - תרגיל זה משלב אלמנטים פיזיים (חיזוק חגורת הכתפיים ושרירי הרגליים) כמו גם כאלו המשפיעים על התפתחות תקשורתית ורגשית.

טיפוס על מזרן במים - חיזוק כלל שרירי התינוק, בעודו מנסה לטפס על המזרן כשאנו תומכים בו ומדרבנים אותו.

תרגילי צלילה - נותנים לתינוק לצלול אל עבר צעצוע, דופן הבריכה או אל ההורה / המדריך. תרגיל זה מסייע להתרגל לסביבה מימית ולפתח מיומנויות נוספות (מוטוריות, רגשיות ואחרות).

תזוזה לצדדים - ההורה מניף את התינוק מצד לצד בעדינות על פני קו המים. התרגיל מחזק ומאריך את שרירי הצד של התינוק, כמו גם את הגב, הבטן והרגליים, ומסייע ליצירת שיווי משקל ושיפור היציבה.

לכל אורך התרגול, המדריכים מקפידים לבחון את תגובות התינוק. אם הוא משתף פעולה ומגיב בחיוך ובהנאה לכל תרגיל, משמע שאנו בדרך הנכונה.
 

הידרותרפיה לתינוקות בכפר סבא, ברעננה ובשרון

שי במים הוא מרכז הידרותרפיה לתינוקות, ילדים ומבוגרים הפועל באישור משרד הבריאות, ומנוהל על ידי הידרותרפיסט מוסמך בעל יותר מ-18 שנות ניסיון. תאמו שיעור ניסיון ובואו אלינו להתרשמות.