הידרותרפיה כטיפול באוטיזם (PDD)

הידרותרפיה כטיפול באוטיזם (PDD)
נכון לשנת 2018, בישראל יש כ-20,000 אנשים המאובחנים על הרצף האוטיסטי; מעל 15,000 הם תלמידים.

שכיחות האוטיזם בעולם נמצאת בעלייה, כאשר אחד מכל 160 ילדים מאובחן על הרצף. בישראל השכיחות ללידה של ילד המאובחן על הרצף האוטיסטי היא אחת ל-100, כך עולה מנתונים של עמותת אלו"ט.

כמו כן, כ-30% מהמאובחנים סובלים גם ממחלת הנפילה (אפילפסיה) וכ-10% מתמודדים עם תסמונת דאון, המוסיפות על הקשיים היומיומיים והאחרים.

הבעיות המופיעות על הרצף האוטיסטי משפיעות על אנשים שונים בדרכים שונות; החל מבעיות בתקשורת ועיכובים התפתחותיים, וכלה בסוגיות התנהגותיות ולקויות קוגניטיביות שונות. מכיוון שכל אדם בספקטרום האוטיסטי הוא שונה, יש מגוון אפשרויות טיפול שונות לבחירה: החל מטיפולים התנהגותיים, המשך בתרופות וכלה בטיפולים משלימים.

מבין כל אפשרויות הטיפול, נתגלה שאחת היעילות ביותר היא הידרותרפיה. שחייה טיפולית משתמשת במים כדי להועיל לילדים המאובחנים עם אוטיזם, באופן שטיפולים אחרים אינם יכולים לעשות. במקביל ניתן לשלב גם טיפולי וואטסו, שיש להם אפקט יותר מרגיע, בהתאם להחלטת המטפל.
 
הנה כמה מיתרונות ההידרותרפיה כטיפול באוטיזם.

חשיבותה של פעילות גופנית

פעילות גופנית קבועה חשובה לא פחות לילדים עם אוטיזם מאשר לילדים אחרים, וזו אחת הסיבות לכך שההידרותרפיה כל כך מועילה לילדים אוטיסטים. עבור ילדים רבים עם אוטיזם, פעילות גופנית נאותה עלולה להיות קשה לביצוע בגלל חוסר מוטיבציה, ליקויים מוטוריים או חוסר הערכה עצמית. הידרותרפיה מאפשרת להתגבר על חלק ניכר מהמכשולים הללו.

מחקרים הראו שלילדים עם אוטיזם יש סיכוי גבוה יותר לסבול גם מעודף משקל, בהשוואה לילדים ללא אוטיזם, וזה מה שהופך את השחייה הטיפולית לחשובה שבעתיים. הידרותרפיה יכולה לעזור לשמור על כושר גופני תקין הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים על הרצף האוטיסטי, ולהפחית את הסיכון שלהם לסבול מעודף משקל ומתחלואה הקשורה אליו.

דוגמאות לתרגילי מים רלוונטיים:
- זריקה ותפיסה של כדור
- טיפוס על מזרן
- תרגילי חישוק
- איסוף חפצים
- רצף משימות
- תנועות חץ
- ועוד

שיפור ההתנהגות החברתית

ילדים רבים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי נאבקים בהסתגלות למצבים חברתיים, והם מתקשים להתחבר ולתקשר עם אנשים אחרים. מכיוון שהידרותרפיה פירושה עבודה עם אדם אחר - המטפל, כמו גם עם ילדים אחרים עם אוטיזם, הטיפול יכול לעזור בשיפור התנהגויות חברתיות. טיפולי מים מאפשרים למטופלים גישה מובנית ליצירת קשרים עם אחרים, וללימוד מיומנויות חברתיות, כשהם במצב רגוע.

מחקרים הראו כי פעילות אירובית, כגון שחייה למשל, מסייעת להפחית התנהגויות שליליות בקרב ילדים עם אוטיזם. התנהגויות אלה כוללות דברים כגון הקשה על אובייקטים, זמזום, תנועות נדנדה, סיבובים והנהון ראש. התנהגויות מסוג זה עלולות להפריע לאינטראקציה חברתית תקינה, ועל ידי הפחתת התדירות בה הן מתרחשות, קל יותר לילדים עם אוטיזם להתרועע עם אחרים בגילם.


למרכז שי במים ניסיון רב-שנים במתן שיעורי שחייה טיפולית לילדים ומבוגרים על הרצף האוטיסטי. לב השיעורים נסוב סביב יצירת גירויים ליצירת קשר, כגון מבט, מגע, מילים ועוד. כמו כן אנו מתמקדים בחיזוק השרירים, בשיפור הכושר הגופני ובהקניית מיומנויות מים חשובות.

מבוטחי קופות החולים מקבלים טיפולי מים בהסדרים עם הקופה המטפלת.