טיפול הידרותרפיה בשיתוק מוחי (CP)

טיפול הידרותרפיה בשיתוק מוחי (CP)
שיתוק מוחין (CP - Cerebral Palsy) הוא שם כולל להפרעות נוירולוגיות, הנוצרות כתוצאה מפגיעה מוחית בשלבים מוקדמים של התפתחות העובר ברחם.

עם הסיבות לפגיעה מוחית מסוג זה ניתן למנות היעדר חמצן למוח, משקל נמוך בלידה (פחות מ-1.5 קילוגרם), פגות, דימום מוחי, זיהומים בהיריון ועוד. שכיחות התופעה היא ב-2 מתוך 1,000 לידות; שכיחות שלא השתנתה במהלך השנים.

חלק ניכר מנפגעי שיתוק מוחי סובלים משרירים מכווצים ונוקשים, תופעה הנקראת "ספסטיות" (Spastic). מכיוון שכך, נוצרת פגיעה ביכולות המוטוריות של בעלי CP, עד כדי שיתוק הגפיים (לצד בעיות נוספות כגון בעיות ראייה, קשיי למידה ועוד).

הלחץ הפיזיולוגי התמידי הפועל על מערכות הגוף, בדגש על שרירים ומפרקים, מקשה מאוד על ניהול אורח חיים תקין. לפיכך הטיפול העיקרי בשיתוק מוחין מתרכז בהארכת השרירים הנוקשים ובהגמשתם, באמצעות טיפולי פיזיותרפיה, לימוד תבניות נכונות של תנועה והליכה, ריפוי בעיסוק ואף פיתוח מיומנויות תקשורת.

טיפולי הידרותרפיה במים בשיתוק מוחי

מעבר לטיפולי הפיזיותרפיה הרגילים, הכוללים שימוש בעזרים אורתופדיים כחלק מהתהליך השיקומי, ניתן להשתמש גם בטיפולי הידרותרפיה לסוגיהם. טיפול במים מאפשר להגמיש ולשחרר את הספסטיות בסביבה מימית, המסירה את הלחץ הפיזי ואת משקל המטופל הפועל על השרירים.

יתרונות ההידרותרפיה כטיפול בשיתוק מוחין:

הפחתת אי הנוחות בגוף - לחץ המים יעיל בהקלה על כאבים במפרקים ובשרירים. מכיוון שכך, המטופלים יכולים להתעמל במים עם פחות כאב. הקלה זו משמעותית שבעתיים כאשר המטופל עובד במים חמים, המאפשרים לשרירים בעלי טונוס גבוה להירגע ומספקים סביבה טובה יותר לתנועה.

מניעת פציעות - הציפה במים מונעת פגיעה עצמית במהלך הפעילות; זאת על ידי הפחתת כמות הלחץ המופעלת על מפרקי המטופלים. כך מתאפשר להם לבצע פעילויות, הן אירוביות והן אנאירוביות, עם סיכוי מופחת לפציעה עצמית.

שיפור טונוס השרירים ויכולת השליטה - מים מצמצמים את משקל המטופל, ומגבירים את כוח ההתנגדות על הגוף. אפילו הליכה פשוטה במים, מספקת פי 10 יותר התנגדות מאשר הליכה ביבשה; זאת בשל צמיגות המים. גם בעת ביצוע תנועות פשוטות, המטופלים יכולים לעשות כושר, לבנות שרירים ולהגדיל את השליטה בהם; כל זאת בלי להעמיס לחץ מופרז על המפרקים. הידרותרפיה מועילה הן במצבי טונוס שרירים גבוה, והן במצבי טונוס שרירים נמוך.

שיפור בתפקוד הלב וכלי הדם - כאשר הגוף שקוע במים, הלב שואב יותר דם כדי לפצות על עליית הלחץ והריאות פועלות במרץ כדי להזרים חמצן. עצם השהייה במים, אפילו בלי להתאמן או לזוז, מסייעת בשיפור הכושר הקרדיווסקולרי וסיבולת לב ריאה.

שיפור הגמישות - מים מספקים תמיכה והתנגדות, מה שמקל על המטופלים להגדיל את טווח התנועה שלהם באמצעות תרגילי גמישות. שחייה טיפולית מועילה במיוחד לבעלי שיתוק מוחין עם גפיים קשיחות ושרירים מקוצרים.

הפחתת מתח פיזי ונפשי - כל פעילות גופנית יכולה לסייע בהפחתת מתח נפשי (סטרס) ומתח פיזיולוגי, אך כאשר מדובר גם בהקלה על כאב, השפעה זו בולטת שבעתיים. הידרותרפיה מספקת את שני צידי המטבע: הפחתת כאבים גופניים והקלה במתח.

שיפור הביטחון העצמי - כל נכות גובה מחיר נפשי ורגשי, ובעלי שיתוק מוחין אינם יוצאים מהכלל. עם זאת, הידרותרפיה יכולה להביא תחושת הישג לחיי המטופל, במיוחד כאשר ניתן לראות שיפורים בפונקציונליות היומיומית. כל זה מסייע בשיפור הביטחון העצמי, הבריאות הרגשית והתחושה הכללית.

כאן המקום לציין שיתרונות אלו טובים לבריאותו של כל אדם, והקפדה על פעילות גופנית סדירה תאפשר את מימוש היתרונות הללו בחיי היומיום. בנוסף לטיפולי המים האקטיביים שצוינו לעיל, ניתן לשלב גם טיפולים פסיביים דוגמת וואטסו, המשלב בין יתרונות המים ליתרונות עיסוי השיאצו.

מרכז שי במים מעמיד לרשותכם הידרותרפיסטים מוסמכים, בעלי ניסיון רב-שנים בטיפול בנפגעי שיתוק מוחי. הטיפולים במים כוללים חימום ראשוני, לצד סדרות תרגילים בהתאם למצב המטופל: שחייה, יוגה במים, הליכה תת מימית ועוד. פנו אלינו לתיאום טיפול ניסיון.