הידרותרפיה לטיפול בדלקת מפרקים

הידרותרפיה לטיפול בדלקת מפרקים
כאבי מפרקים (ארתרופתיה) עשויים להיגרם משלוש סיבות עיקריות - זיהום, דלקת או ניוון. בכל אחד מהסוגים יש כאבים, ולעיתים גם חום, נפיחות ואף תנועה מוגבלת. דלקת מפרקים (או גם דלקת פרקים) היא אחת מהאופציות הללו, והיא נקראת בשם הלטיני ארתריטיס.

ההבדל העיקרי בין הסוגים השונים של כאבי מפרקים, הוא פקטור של משך הזמן שלהן - דלקת זיהומית עשויה להימשך כמה שבועות, בעוד שבעיות ניווניות במפרק הן בדרך כלל כרוניות ואינן מוגבלות בזמן (כמו כן, הן גם בדרך כלל תוצר של גיל מבוגר יותר). בנוסף, לדלקות מפרקים יש לעיתים גם סיבות תורשתיות, פציעות או מחלות אחרות שיוצרות בין היתר כאבי מפרקים.

טיפול בדלקת מפרקים חייב לשלב מספר רכיבים, ובהם טיפול תרופתי להקלה מיידית על כאבים, לצד תרופות שמיועדות להשפיע על מהלך המחלה ולמנוע את הנזק העתידי. כמו כן יש טיפולים נוספים המיועדים להסיר את העומס על המפרקים, ובעיקר אלו הנושאים את משקל הגוף (ברכיים וירכיים). את זאת ניתן להשיג על ידי ירידה במשקל (tם מדובר במטופלים בעלי משקל עודף) וכן על ידי פעילות גופנית.

פיזיותרפיה מסייעת גם היא בחלק מבעיות המפרקים, על מנת להחזיר את המפרק לתפקוד מלא, לחיזוק השרירים תומכי המפרק ועוד. מוצא אחרון הוא פתרון ניתוחי להחלפת מפרקים.

טיפולי הידרותרפיה בדלקת מפרקים

מכיוון שדלקת מפרקים יכולה להופיע בכל חלק בגוף בו יש מפרקים, ראשית יש להתייעץ עם הידרותרפיסט מוסמך. בהתאם לסוג הדלקת והמפרקים הרלוונטיים, ייקבע גם סוג הטיפול.

טיפולי מים יכולים לשפר את החוזק ואת הבריאות הכללית באנשים הסובלים מדלקות פרקים. התרגילים ניתנים להתאמה אישית לפי צורכי כל מטופל/ת, כך שאפשר להתחיל בשלבים איטיים ופשוטים ולאט לאט לשפר את הגמישות והכוח באיברי הגוף.

הידרותרפיה טובה לטיפול בכל דלקות המפרקים, בדרכים הייחודיות לה:

חום המים מאפשר לשרירים להשתחרר, להרגיע את כאבי המפרקים ולסייע בזמן התרגול.

תמיכת המים במשקל הגוף מקלה משמעותית על כאבים, ומגדילה את טווח התנועה של האיברים הפגועים (שעלולים להיות מוגבלים בשל כאבי המפרקים).

צמיגות המים יוצרת התנגדות לתנועת המפרקים, ובכך משפרת את חוזק השרירים ואת טווח תנועתם.

התמיכה הפיזית שמספקים המים כמו גם הטמפרטורה החמימה והנעימה, עשויים לגרום למטופלים להרגיש שהם מסוגלים ליותר מהרגיל, כך שצריך להיזהר לא להגזים. לפיכך חובה שכל שיעור / טיפול יבוצעו בהדרכתו ובהנחייתו של מטפל מים מוסמך.

כמה זמן נמשך טיפול מים בדלקת פרקים?

כדי לקבל את מרב התועלת והאפקטיביות, בדרך כלל מדובר בחמישה או שישה שיעורים לפחות, המתקיימים באחת משתי בריכות טיפוליות גדולות במרכז שי במים בכפר סבא.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא חובה לדעת לשחות כדי לקבל טיפול הידרותרפיה (אם כי שחייה היא פעילות גופנית מצוינת לכל אחד באשר הוא). הטיפול מתבצע במים חמים ונעימים בטמפרטורה של כ-34 מעלות, והמים הם בדרך כלל בגובה המותניים עד גובה החזה. לצוות הטיפול של שי במים יש גם ניסיון עתיר-שנים בטיפול בחרדת מים, כך שניתן לשלב בין סוגי הטיפולים.

מרכז שי במים מעמיד לרשותכם הידרותרפיסטים מוסמכים, ובעלי ניסיון בטיפול בדלקות מפרקים לסוגיהן. חשוב מאוד לקבל את אישור הרופא המטפל לביצוע טיפולי הידרותרפיה, וכן את אישור קופת החולים לקבלת החזרים כספיים.