טיפול בפיברומיאלגיה באמצעות הידרותרפיה

טיפול בפיברומיאלגיה באמצעות הידרותרפיה
פיברומיאלגיה (FMS או דאבת השרירים) היא מחלה ראומטית המתבטאת בכאבים מפושטים בכלל חלקי הגוף, בעיקר בשרירים, במפרקים ובגידים.

תוצאות המחלה הן עייפות מתמשכת וחוסר אנרגיה, כאבים העלולים לגרום לחוסר תפקוד חלקי או מלא, וכן רגישות עזה לצד תחושת אי נוחות כללית. פועל יוצא מכל אלו הן בעיות נלוות כגון דיכאון, חרדה, הסתגרות חברתית ועוד.

דאבת השרירים שכיחה יותר ממה שנהוג לחשוב, עם 3 עד 4 אחוזי שכיחות בכלל האוכלוסייה בעולם (ובישראל שכיחות של 2.5%). המחלה מתפרצת אצל נשים יותר מאשר אצל גברים. נכון להיום אין תרופה לפיברומיאלגיה - אך כן ניתן להקל משמעותית על הכאב כבר מהטיפול הראשון. הטיפולים בפיברומיאלגיה ניתנים גם במסגרת הסדרים עם קופות החולים.

למרות הסימפטומים הדומים, פיברומיאלגיה אינה תוצאה של דלקת או של מחלה אוטואימונית, והיא אינה גורמת לעיוות מפרקים או לניוון שרירים. הגורמים למחלה אינם ידועים, אם כי כיום מניחים שיש כמה אפשרויות - מרקע גנטי (בעקבות בדיקות שנעשו בתחום זה) ועד זיהומים נגיפיים, חבלות ואף טראומות נפשיות.

טיפול מים בפיברומיאלגיה

אומנם חלק ניכר מהטיפול במחלה מתבצע באמצעות תרופות, אך מחצית הטיפול הנוספת נסמכת על פעילות גופנית (בדגש על פעילות אירובית המפעילה את השרירים ואת מערכת לב-ריאה), טיפול קוגניטיבי-התנהגותי וכן טיפולי רפואה משלימה.

טיפול הידרותרפיה בדאבת השרירים מתבצע בבריכת מים חמים ונעימים, בטמפרטורה של כ-34 מעלות. בסביבה נטולת משקל זו, המים מסירים את עומס משקל הגוף ואת הלחץ המופעל על השרירים. בעקבות זאת המטופלים מרגישים משוחררים יותר, ומתאפשר להם לבצע תנועות בטווחים גדולים. כמו כן הלחץ המופעל על הגוף על ידי המים באופן שווה מכל כיוון, תורם להפגת הכאב, משרה שלווה ומאפשר למטופלים להירגע.
 
בנוסף ניתן לטפל בפיברומיאלגיה גם באמצעות וואטסו (שיאצו במים). התנוחות הכמעט עובריות בהן נמצא המטופל, לצד המתיחות והלחיצות שמפעיל המטפל - מרגיעות את השרירים והמפרקים, ומאפשרות לגוף ולנפש להירגע מהכאבים הכמעט תמידיים של המחלה.

כיצד תורמת הידרותרפיה להקלה על פיברומיאלגיה?

פעילות גופנית במים חמים בהדרכת הידרותרפיסט מומחה, מאפשרת להקל על מגוון הבעיות והסימפטומים הנלווים לדאבת השרירים:

טיפול בכאבי שרירים / קשיון שרירים ומפרקים - המים החמים מרגיעים את הכאב, ועוזרים להרפיית המתח התמידי הנוצר בשרירי המטופלים. מצב הציפה מאפשר למטופלים להירגע ולשחרר אנדורפינים, ומשרה עליהם שלווה שקשה להשיג באמצעים אחרים.

טיפול בתשישות / עייפות כרונית - הפעילות הגופנית והשחייה במים מזרזים את חילוף החומרים, משפרת את זרימת הדם בגוף ומעלה את רמות האנרגיה של המטופלים. כל אלו תורמים בהמשך גם להפגת חרדות, בעיות של דיכאון ושיפור במצבי רוח ירודים.

טיפול מים בדאבת השרירים במרכז שי במים

שי דננברג, מייסד מרכז שי במים, הוא הידרותרפיסט בכיר, עם יותר מ-18 שנות ניסיון בטיפולי במים. שי מוביל גישה ייחודית ומוכחת לטיפול בכאב ככלל, ובחולי פיברומיאלגיה כפרט, המשלבת בין טיפולים פסיביים במצב ציפה על הגב, לבין תרגול אקטיבי במים החמים. 
 
מנסיוננו, כבר לאחר הטיפול הראשון, ולעיתים אף במהלכו, יוכל המטופל להרגיש מגמה ברורה של הקלה ברמת הכאב. כאשר הטיפול במים משתלב בחיי השגרה, ירגיש המטופל במרבית המקרים הקלה משמעותית ברמת הכאב, וישיג שיפור ניכר באיכות החיים.

למרכז שי במים ניסיון רב שנים בטיפול בבעיות שמציבה הפיברומיאלגיה. לרשותכם עומד צוות מנוסה של הידרותרפיסטים, שידריך אתכם במהלך כל טיפול ויהיה קשוב לצרכים שלכם.