הידרותרפיה לטרשת נפוצה

טרשת נפוצה (MS - Multiple Sclerosis) היא מחלה דלקתית כרונית, הפוגעת במערכת העצבים המרכזית בגוף. המילה "טרשת" מתייחסת ליצירת הצטלקויות בתוך רקמות בריאות, ובמקרה הזה מדובר בצלקות במוח השדרה וכן בחוט השדרה.

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית; כלומר מחלה המשבשת את פעילותה התקינה של מערכת החיסון. במצב רגיל, המערכת החיסונית מגנה על הגוף מפני זיהומים - אך במצב של טרשת נפוצה, המערכת החיסונית תוקפת את המיאלין שעוטף את שלוחות תאי העצב. חלבון זה חיוני לתפקוד התקין של מערכת העצבים המרכזית, וכאשר הוא נמצא תחת התקפה - יכולות מוטוריות עלולות להיפגע.

טרשת פוגעת בדרך כלל בבני 20 עד 40, והיא נפוצה פי 2 אצל נשים לעומת גברים. יש 3 מיליון חולי טרשת נפוצה בעולם, ובישראל מספרם נאמד בכ-6,000 חולים. התפרצות המחלה מיוחסת הן לגורמים גנטיים והן להשפעות סביבתיות, כאשר אצל חלק מהחולים המחלה כמעט אינה מורגשת, ואצל אחרים מדובר בהתפרצויות קשות.

צפו: איך מרגישים חולי טרשת נפוצה


טיפול בטרשת נפוצה

נכון להיום אין תרופה לטרשת נפוצה, ומדובר במחלה כרונית שנמשכת כל החיים. עיקר הטיפול במחלה מתרכז סביב הטיפול התרופתי, לצד טיפולים נוספים כגון פעילות גופנית, פיזיותרפיה ועוד. מכלול הטיפולים מאפשר צמצום ההתקפים, טיפול בדלקת, טיפול בסימפטומים (שעיקרם מוטוריים) וכן טיפול שיקומי.

פעילות גופנית היא רכיב משמעותי בטיפול בטרשת נפוצה, ובתוך כך ניתן ורצוי לשלב גם טיפולי פיזיותרפיה שאת חלקם אפשר לבצע גם במים. ככל שמקפידים על שגרת התרופות ואורח חיים נכון, כך גדלים הסיכויים שהמטופלים יצליחו לחיות עם המחלה.

מחקר (1) שפורסם בשנת 2012 מצא כי תוכנית פעילות במים שנמשכה 20 שבועות, הובילה להפחתה משמעותית בכאבים. כמו כן המטופלים דיווחו על הקלה בסימפטומים כגון עייפות, דיכאון וחוסר יכולת לזוז. מחקר מוקדם יותר בנושא (2) מצא כי תרגילי מים שיפרו את איכות חייהם של מטופלי טרשת נפוצה.


תרגילי פיזיותרפיה בסביבה של מים חמים בטמפרטורה מבוקרת, נותנים מענה לחולי טרשת בכמה מישורים:

1. הלחץ ההידרוסטטי של המים פועל שווה בשווה על כל חלקי הגוף, ומאלץ את השרירים להסתגל ולשפר את יכולותיהם.

2. יכולת הציפה במים מסירה את רוב משקל הגוף מהמטופל, ומאפשרת לו/ה לנוע בחופשיות רבה יותר לעומת פעילות גופנית ו/או פיזיותרפיה הנעשים בצורה הרגילה.

3. צמיגות המים יוצרת התנגדות לתנועה, אשר בתורה מחזקת מערכות עיקריות בגוף כגון שרירים, שלד ועוד.

4. חום המים המבוקר מהווה נוגד דלקות, מרכך שרירים תפוסים וכואבים ותורם לתחושה כללית טובה.

5. תרגילי ההידרותרפיה הניתנים על ידי המדריכים מיועדים ספציפית לטיפול בסימפטומים של MS, ומותאמים אישית לכל מטופל/ת.


מרכז שי במים מציע שתי בריכות טיפוליות הפועלות ברישיון משרד הבריאות. הטיפולים ניתנים על ידי מדריכי הידרותרפיה מוסמכים ומנוסים בלבד. יש להצטייד בהפניה מרופא ומומלץ לברר מראש אודות החזרים כספיים מקופות החולים.מחקרים:

(1) Hydrotherapy for the Treatment of Pain in People with Multiple Sclerosis: A Randomized Controlled Trial

(2) Effect of aquatic exercise on the multiple sclerosis patients’ quality of life