לא משתינים מהמקפצה: למה אסור לעשות פיפי בבריכה

לא משתינים מהמקפצה: למה אסור לעשות פיפי בבריכה
מחקר שבוצע באוניברסיטת אלברטה בקנדה, מצא שבריכות השחייה שנבדקו היו מלאות בעשרות ליטרים של שתן. אומנם השתן עצמו סטרילי ואינו מהווה בעיה, אבל כשהוא בא במגע עם חומרי הבריכה - אז מתחילות הבעיות.

זה מה שקורה כשכולם משתינים בבריכה

כידוע בריכות שחייה מחוטאות בחומרים כימיים חזקים, שראש וראשון להם הוא הכלור. במקור זהו גז רעיל בצבע ירוק צהבהב עם ריח צורב, המשמש לחיטוי ולהלבנה. כאשר מיישמים אותו במי בריכות הוא משמש כחומר חיטוי חזק אך לא מסוכן לאדם, שריחו ניכר היטב באף.

פועל יוצא מקיומו של הכלור (וכן של שאר חומרי החיטוי במים), הוא שרוב האנשים חושבים בטעות שהדבר נותן להם אישור להשתמש בבריכה כמשתנה ציבורית.

למעשה, לא רק שהכלור אינו משמש לחיטוי של שתן (אלא כקוטל חיידקים) - כאשר החנקן בחומצת השתן בא במגע עם כלור, מתפתחות תרכובות רעילות ומסוכנות לבריאות הנקראות ציאנוגן כלוריד וכן חנקן כלורי. תרכובות אלו הן שגורמות לתופעת העיניים האדומות, הצורבות והדומעות, כמו גם לתופעות נוספות כגון שיעול, דלקות בדרכי השתן ועוד. בריכוזים מספיק גבוהים, ציאנוגן כלוריד אף מסוגל להרוג את כל הרוחצים בבריכה כתוצאה מהרעלה.

חומר רעיל נוסף שעלול להתפתח בבריכה במגע בין כלור לשתן, הוא טריכלוראמין שפוגע בנשימה ובתפקוד הריאות. יחד עם הציאנוגן כלוריד והחנקן הכלורי, מדובר בחגיגת חומרים מסוכנים שרחוקים מלהיטיב עם הרוחצים.

במצב רגיל, אין מספיק שתן בבריכה כדי לגרום לסכנה של ממש למתרחצים (גם לא עשרות הליטרים שנתגלו במחקר הקנדי). אומנם חלק מהרוחצים יסבול מחלק מהסימפטומים האלרגיים שתוארו לעיל, בדרגת חומרה כזו או אחרת, אבל לא תהיה בכך סכנה לבריאותם. רק אם תיכנס לבריכה כמות גדולה של רוחצים בבת אחת, וכולם יטילו את מימיהם במי הבריכה - תיווצר סכנה בריאותית מיידית.

מכל הסיבות שהוזכרו לעיל, מומלץ מאוד שלא להטיל שתן במימי הבריכה. אתם צריכים להתרוקן? גשו לשירותים הנמצאים במתקן, ואל תשתמשו בבריכה. לעומת זאת, תשמחו לדעת שאין שום מניעה להשתין בים; זאת משום שבמי הים לא עלולה להיווצר שום תרכובת רעילה כתוצאה ממגע עם שתן. עובדה שרוב החיים הימיים מטילים שתן בים כבר מיליארדי שנים, בלי לחולל נזקים לעצמם ולסביבה.

איכות המים בבריכה

בהקשר זה יש לציין שככל שבריכת השחייה מצוידת בטכנולוגיה הדרושה, כך יפחתו ההשפעות שתוארו לעיל.

הבריכות של מרכז שי במים פועלות ברישיון עיריית כפר סבא, וכן בפיקוח מלא של משרד הבריאות. מערכת החיטוי בבריכה מבוקרת מחשב, מפרקת מלח טבעי ומשתמשת במסנני מים עוצמתיים, המוזנים על ידי משאבות סחרור בהספקים אדירים. ניקיון מי הבריכות נשמר בקפדנות, כדי שגם תינוקות יוכלו ליהנות מהשימוש במתקן.

התוצאה היא מינימום כימיקלים במים ובמגע עם הגוף, לצד מים ברמת סינון וניקיון שאין גבוהה ממנה. אתם מוזמנים לביקור התרשמות בתיאום מראש.
 
איך תדעו שהבריכה נקייה ועומדת בתקנים? 8 נקודות לבדיקה >>