לימוד שחייה: איך שוחים שחיית גב

שחיית גב (Back Stroke) היא סגנון השחייה היחיד שמתבצע כולו בציפה על הגב, והוא קצת יותר מהיר משחיית חזה (שהיא סגנון השחייה האיטי ביותר מבין ארבעת העיקריים).
 
יתרון משמעותי של סגנון זה הוא שאין צורך להוציא את הראש מהמים כדי לנשום, אך אחד החסרונות הוא שלא ניתן להסתכל בכיוון התנועה. שחיית גב מתאימה בדרך כלל למבוגרים, אך בהחלט ניתן ללמד גם ילדים החל מגיל מסוים.
 
שחיית גב

 

תרגיל 1 - החלפה כל שש

נכנסים לתנוחת המוצא לשחיית גב, כאשר יד אחת מושטת ישר קדימה לצד הראש והיד השנייה מושטת ישר אחורה לצד הגוף. תנוחת הגוף עצמו היא שכיבה הצידה בתוך המים. מתחילים עם 6 בעיטות רגליים כאשר יד אחת מושטת ישר קדימה, ולאחר החלפת הידיים (תוך כדי גלגול הכתפיים) מסובבים את הגוף לצד השני - וממשיכים שוב עם 6 בעיטות רגליים (וחוזר חלילה).

תרגיל 2 - גב עם שתי ידיים

שוכבים על הגב בצורה ישרה וגורפים מים עם שתי הזרועות יחד במקביל, תוך כדי שהרגליים בועטות כל הזמן בקצב אחיד על מנת שנישאר צפים בגובה המים (האידיאל הוא קו המים בגובה האוזניים). שתי הזרועות מושטות לאחור בצורה ישרה, ואז חוזרות חזרה לצידי הגוף בתנועת גריפה.

איך נדע שאנו עושים זאת נכון? פשוט מאוד - הפנים צריכות להישאר יבשות.

תרגיל 3 - סיבוב גוף

כאשר אנו צפים על הגב בתנוחת המוצא הדרושה, הידיים צמודות לגוף והרגליים בועטות במים בקצב אחיד. תוך כדי שאנו מתקדמים במים, יש לסובב את כל הגוף ימינה ושמאלה בתנועת בורג, כך שבכל פעם כתף אחרת תהיה מחוץ למים.

בצורה כזו הרגליים בועטות במים בכל פעם בזווית אחרת, בהתאם לסיבוב הגוף. הראש לא זז במהלך התרגיל, והוא מביט מגובה המים ישירות למעלה אל השמיים.

תרגיל זה מלמד אותנו להתרגל לתנועת הזרועות בשחיית גב - בכל פעם שזרוע אחת יוצאת מהמים, גם הכתף שלה יוצאת החוצה מהמים. בכל פעם שהזרוע נכנסת למים, הכתף גם היא חוזרת פנימה לתוך המים.

תרגיל 4 - שלוש על שלוש

התרגיל מתחיל בציפה על הגב כאשר שתי הזרועות צמודות לצידי הגוף. עושים 3 תנועות חתירה עם זרוע אחת בלבד, ולאחר מכן עושים 3 תנועות חתירה עם הזרוע השנייה בלבד. בסיום עושים 3 תנועות חתירה עם שתי הזרועות - שלוש תנועות עם זרוע ימין ושלוש תנועות עם זרוע שמאל.

כמובן שלאורך כל התרגיל הרגליים בועטות במים בקצב אחיד, ויש לשמור שגם הכתף השנייה תצא מהמים בכל פעם, למרות שהזרוע שלה נשארת במים לאורך 3 סיבובים. מטרת התרגיל היא ללמד אותנו להתרגל לתזמון תנועת הזרועות.

סרטון הסבר קצר באנגליתבמרכז שי במים תוכלו ללמוד את כל סגנונות השחייה, וכן לשפר את הסגנון האהוב עליכם. המדריכים המנוסים שלנו ממתינים לכם בבריכה מקורה, נגישה ומאובזרת בכפר סבא.
 
סגנונות שחייה נוספים: