לימוד שחייה: איך שוחים שחיית פרפר

שחיית פרפר (Butterfly Stroke) היא סגנון השחייה הקשה ביותר ללימוד ולביצוע. סגנון שחייה זה מערב את כל חלקי הגוף בתיאום גבוה, מה שיוצר שחייה מהירה מאוד, השנייה במהירותה אחרי שחיית חתירה. בשל רמת הקושי, סגנון פרפר מומלץ בעיקר לשחיית מבוגרים ופחות לשחיית ילדים.

שחיית פרפר מתבצעת בשלושה שלבים עיקריים:

- הנפת שתי הזרועות יחד בתנועת גריפה מהמים החוצה.
- "זריקת" הגוף מחוץ למים בתנועת דג, לצורך נשימה.
- ביצוע שתי בעיטות ברגליים צמודות בתזמון עם הזרועות.
 
שחיית פרפר

תרגיל 1 - פרפר יד אחת

תרגיל זה מיועד לשפר את תזמון הידיים והרגליים, והוא מתחיל בשכיבה על הבטן כאשר שתי הזרועות מושטות קדימה לצידי הראש, עם כפות ידיים אופקיות. מתחילים עם תנועת גריפה עם יד אחת בלבד (היד השנייה נשארת מושטת קדימה) - כאשר היד נכנסת למים מבצעים בעיטת רגליים צמודות פעם אחת, וכאשר היד יוצאת מהמים מבצעים בעיטת רגליים שנייה (שוב, ברגליים צמודות).

מכיוון שהתרגיל מתבצע כולו בתוך המים, על מנת לנשום יש לבצע נשימת צד כמו בשחיית חתירה. לאחר שמבצעים את התרגיל עם יד אחת, מחליפים ידיים וממשיכים בביצוע - עד שהתזמון תקין בין תנועת הזרועות לבעיטות הרגליים.

תרגיל 2 - רגליים על גב

תרגיל זה מיועד לשיפור תנועת הרגליים בסגנון פרפר. מתחילים בשכיבה על הגב במים, כאשר שתי הזרועות מושטות קדימה לצידי הראש בתנוחת חץ. הרגליים צמודות ובועטות במים בתנועת הצלפה, תוך כדי שהברכיים נשארות תמיד בפנים ולא יוצאות החוצה. לצורך כך יש לוודא שהרגליים נשארות מוטות מטה לתוך הבריכה בזווית הנכונה, לאורך כל התרגיל.

תנועת הרגליים מתבצעת מהחזה ומטה, כדי לאפשר מומנטום גבוה ותנועת הצלפות חוזרות ונשנות עם כפות הרגליים. יש לבצע כל תרגיל לאורך כ-25 מטרים; אפשר לבצע עם סניפירים לצורך קבלת התחושה הנכונה.

סרטון הסבר קצר באנגלית

 
 
במרכז שי במים תוכלו ללמוד את כל סגנונות השחייה, וכן לשפר את הסגנון האהוב עליכם. המדריכים המנוסים שלנו ממתינים לכם בבריכה מקורה, נגישה ומאובזרת בכפר סבא.
 
סגנונות שחייה נוספים: