לימוד שחייה: איך שוחים שחיית חזה

שחיית חזה (Breast Stroke) היא הקלה, הפשוטה והמהנה ביותר מבין כל שאר סגנונות השחייה. למעשה, זהו גם סגנון השחייה הוותיק ביותר עלי אדמות - החל מתקופת האבן, לפני אלפי שנים. למרות שזהו סגנון השחייה הוותיק ביותר, הוא שולב לראשונה באולימפיאדה כמקצוע אולימפי רק בשנת 1904.

שחיית חזה היא פעילות גופנית מושלמת לכל גיל, המפעילה כמעט את כל חלקי הגוף - זרועות, רגליים, כתפיים, צוואר ועוד. בשל היותו הקל ביותר לתפעול, סגנון זה של שחייה מתאים גם לשחיית תינוקות וילדים וכן לשחיית מבוגרים.
 
שלושת התנועות הבסיסיות בשחייה חזה דומות לשחיית צפרדע:

- בעיטה של הרגליים לאחור.
- גלישה קדימה בעקבות תנועה הבעיטה.
- משיכה קדימה באמצעות הנעת הזרועות מהחזה לצדדים.

תוך כדי התנועה קדימה, הראש נע אל תוך המים ומחוץ למים - לוקח נשימה כאשר הידיים נעות לצדדים, ופולט בועות במים כשהידיים מושטות קדימה.
 
שחיית חזה

שלב 1 - חימום

לפני כל שחייה חשוב לעשות חימום קצר של מספר דקות, על מנת למנוע שרירים תפוסים וכואבים בהמשך. מתחו את הזרועות, את הרגליים ואת הצוואר בבריכה או מחוצה לה.

שלב 2 - תנוחת המוצא

היכנסו למים וצופו על הבטן כאשר הזרועות מושטות קדימה, הרגליים מיושרות לאחור והעיניים מביטות היישר אל תחתית הבריכה.

שלב 3 - היצמדות לקיר הבריכה

אחרי שתרגלתם את תנוחת המוצא בזמן ציפה, היכנסו עם מלוא גופכם למים, כאשר אצבעות הרגליים צמודות לקיר הבריכה, הישבן קרוב לכפות הרגליים והברכיים פונות החוצה. במצב זה, דחפו את עצמכם הלאה מקיר הבריכה, והגיעו לתנוחת המוצא שתוארה בשלב הקודם.

שלב 4 - הבעיטה

לאחר שתרגלתם מעבר לתנוחת המוצא, הגיע הזמן לתרגל את שלב הבעיטה במים. שלב זה נחלק לשני חלקים עיקריים - בחלק הראשון מקרבים את הקרסוליים לישבן, ומסובבים את כפות הרגליים החוצה כמה שניתן. בחלק זה אתם צוברים אנרגיית תנועה.

בחלק השני של שלב הבעיטה, ישרו את הרגליים החוצה וכן גם את כפות הרגליים. בחלק זה אתם דוחפים את עצמכם קדימה, באמצעות אנרגיית התנועה שצברתם בחלק הראשון.

שלב 5 - תנועת הזרועות

אחרי שתרגלתם את שלב הבעיטה, ניגש לתרגול תנועת הזרועות במים. כאשר הזרועות מיושרות קדימה, הראש צריך להיות במים ואנו נושפים אוויר. כאשר הזרועות מתעגלות שוב לצדדים ומתקרבות לחזה לסיבוב נוסף, הראש עולה מעט מעל לקו המים ואנו נושמים פנימה.

 
סרטון הסבר קצר באנגלית


אלו הם רק השלבים הבסיסיים ביותר ללימוד שחיית חזה. מומלץ לתרגל בנפרד כל שלב, ולאט לאט להתחיל לשלב בין כל השלבים עד שתצליחו לשחות חזה בשלמות.

במרכז שי במים תוכלו ללמוד את כל סגנונות השחייה, וכן לשפר את הסגנון האהוב עליכם. המדריכים המנוסים שלנו ממתינים לכם בבריכה מקורה, נגישה ומאובזרת בכפר סבא.

סגנונות שחייה נוספים: